Jesteśmy grupą ludzi, wywodzących się z różnych środowisk, wykonujących różne zawody, w wieku od 6 do 60 lat i wzwyż, których połączyła jedna pasja – wspinanie.
Akademicki Klub Wspinaczkowy Kotłownia, jako stowarzyszenie ukonstytuował się latem 2010 roku, jednakże początek działalności jego członków sięga roku 1998, kiedy to na AOS UMCS powstała ściana wspinaczkowa zwana Kotłownią, prowadzona nieprzerwanie do roku 2014 przez członków sekcji wspinaczkowej UMCS (późniejszych założycieli AKW Kotłownia). W latach 2010 – 2014 wydano blisko 300 legitymacji członkowskich. Od 2011 roku Stowarzyszenie jest zrzeszone w Polskim Związku Alpinizmu. W związku z decyzją władz Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej o demontażu boulderowni i zaprzestaniu współpracy z Klubem we wrześniu 2015 roku Walne Zgromadzenie zmieniło nazwę na Klub Wspinaczkowy Kotłownia.
Działalność KW Kotłownia obejmuje szereg obszarów – przede wszystkim rozwijanie i propagowanie wspinaczki na sztucznych ścianach, wspinaczki skałkowej oraz taternictwa, a także upowszechnienie zasad uprawiania tych sportów oraz przyczynianie się do poszerzania kręgu osób uprawiających sporty wspinaczkowe, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. W związku z naszym profilem działalności oraz formułą non-profit w listopadzie 2015 roku klub uzyskał status Organizacji pożytku publicznego.
Dzięki wykwalifikowanym instruktorom KW Kotłownia prowadzi szereg zajęć i szkoleń tj. zajęcia dla początkujących z techniki wspinaczkowej, sekcje sportowe, zajęcia wspinaczkowe dla najmłodszych, kursy wspinaczki skalnej, obozy sekcji sportowych, obozy wspinaczkowe dla dzieci i młodzieży.
Nasi zawodnicy to wieloletni członkowie Kadry Narodowej we wspinaczce sportowej, mistrzowie Polski i Europy, a także zdobywcy wysokich lokat w Pucharach Polski. Poza sukcesami na zawodach nasi wspinacze reprezentują także najwyższy poziom we wspinaczce skalnej i boulderingu, a tym samym należą do ścisłej czołówki polskich boulderowców. Członkowie KW Kotłownia czynnie wspinają się w górach i rejonach skalnych Europy, odwiedzili także bardziej odległe rejony organizując wyprawy do Republiki Południowej Afryki, Syrii, Nepalu.
W ramach działalności Klubu jego członkowie organizowali także szereg imprez sportowych, na które przyjeżdżało każdorazowo po kilkuset wspinaczy z całego kraju, a także z Ukrainy, Rosji i Litwy: 10 edycji zawodów BoulderFest, 4 edycje zawodów Gorączka Sobotniej Mocy oraz 6 edycji akademickich zawodów AcademicBoulder.
Obok zawodów sportowych Klub organizował także wydarzenia o charakterze kulturalno-edukacyjnym tj. spotkania i prelekcje dotyczące sportów wspinaczkowych, eventy związane z prezentacją sprzętu wspinaczkowego, klubowe spotkania towarzysko-sportowe a także spotkania ze znanymi postaciami polskiej areny wspinaczkowej.
Członkowie Klubu realizują także przedsięwzięcia o charakterze kulturalnym – wszystkie wydarzenia i zawody mają przygotowaną na bardzo wysokim poziomie oprawę graficzną obejmującą produkcję plakatów, dyplomów okolicznościowych, koszulek dla zawodników, gadżetów klubowych, naszywek i naklejek, przygotowano także dwa klipy filmowe promujące zawody BoulderFest 10 FinalEdition i Gorączka Sobotniej Mocy 4. Wspinacze zrzeszeni w KW Kotłownia współpracują także z ogólnopolskimi mediami wspinaczkowymi – portalami www.wspinanie.pl, www.climb.pl, magazynami GÓRY i Magazyn Górski.